Czy wytrzymasz dzień bez smartfonu ?

Czy wytrzymasz dzień bez smartfonu ?

Dnia 15 lipca obchodzony jest co roku Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Sama nazwa niesie już za sobą niejako negatywny ładunek i stosunek do jednego z większych dobrodziejstw ostatnich czasów jakim jest np. smartfon. Należałoby najpierw zadać sobie pytanie : Czy współczesny telefon komórkowy (smartfon)P jest sam w sobie szkodliwy dla człowieka ? Krótka odpowiedź: Nie
Jest takie fajne powiedzenia: Ludzie się nie zmieniają – to zabawki się zmieniają. W przeszłości (nie tak odległej) mieliśmy amatorów takich rzeczy jak książki, telewizja kablowa, telefony stacjonarne, walkmeny, gry video czy innych wynalazków, na których użytkowaniu niektóre osoby poświęcały godziny dziennie.
Nie pomyli się ten, który stwierdzi, że telefon komórkowy jest przydatnym narzędziem, ale czasem może być kompletnie nieprzydatną zabawką. Możemy go więc używać w złych intencjach lub mieć złe nawyki jego użytkowania. Jeżeli więc tego typu dzień ma być początkiem zmiany naszych niewłaściwych nawyków lub ich redukacji – jak najbardziej powinien być obchodzony.

Uzależnieni od telefonu komórkowego ?


Jeżeli jest natomiast swego rodzaju próba zastraszenia człowieka, wmawiania mu, że codzienne użytkowanie tego (bądź co bądź wyjątkowego i przydatnego) wynalazku zakończy się np. uzależnieniem – to jest to nieprawda. Jakie argumenty za tym ? Otóż wyobraźmy sobie, że jesteśmy fanem motoryzacji. Lubimy pojazdy mechaniczne tak bardzo, że samochodem podróżujemy codziennie (brzmi znajomo?). Czy jesteśmy uzależnieni od poruszania się przy pomocy samochodu ?
Według Narodowej Biblioteki Medycznej w Stanach Zjednoczonych (https://www.nih.gov/) o uzależnieniu od danej substancji, rzeczy, zachowania możemy mówić, gdy : “nawyk zmienia się w obowiązek, gdy mamy psychologiczne i fizyczne objawy odstawienia, doświadczamy utraty kontroli nad różnymi sferami naszego życia”.
Mówiąc krótko: nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego musiałoby szkodliwie wpływać na różne sfery naszego życia, tj. zawodową, emocjonalną czy społeczną, abyśmy mogli mówić o uzależnieniu np. od smartfona. Jako osoby cierpiące z powodu uzależnienia behawioralnego musielibyśmy być zmęczeni, samotni, często posiadać współuzależnienia.
Dla przykładu osoba, którą nazywamy hazardzistą często korzysta z kilku automatów do gry – pytanie czy my korzystamy z kilku smartfonów jednocześnie? I przede wszystkim czy przy tego typu zachowaniach to automat do gry (czy smartfon) jest problemem ? Jest to więc prawdziwa definicja uzależnienia, nie zaś błędna definicja popkultury. Dzień, który opisujemy także jest wynikiem popkultury, wytworem wypowiadających się Internautów

Jak to jest u Nas z tym smartfonem ?


Osobie, która spędza całe dnie ze smartfonem bliżej do mola książkowego niż do hazardzisty. Spójrzmy prawdziwe w oczy: obecnie smartfon to jedno z najbardziej rozrywkowych i wygodnych urządzeń jakie kiedykolwiek wynaleziono. Jest multimodalne, interaktywne, pozawala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, a czasami nawet ratuje ludzkie życie.
Ważne jest więc nie to czy używamy telefonu komórkowego, ale do jakich celów go używamy. Treści, które mogą znajdować się w smartfonach- jakie rozrywki i informacje chcemy wprowadzać do własnego umysłu i życia to już osobny temat dyskusji. Przy problematycznym, szkodliwym użytkowaniu jakiegokolwiek urządzenia zaleca się ograniczenie. Chodzi oczywiście o cały rok, nie zaś o jeden dzień.

Polecamy wywiad dot. Dnia bez telefonu w Polskim Radiu. Gościem m.in. Grzegorz Załęski – psycholog nowych technologii : https://www.polskieradio.pl/10/5368/Artykul/2773731,A-ty-czy-umiesz-zrobic-sobie-dzien-bez-telefonu?fbclid=IwAR0ZvuOjDLUkzDEqHvTtDrjBB50nvxuMBMJIBn8c6SCr7HPF1VpEwlJGHUE

Źródło : Polskie Radio Czwórka

www.psychologgorlice.pl

Probiznes – Wspieramy lokalny biznes !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.