Jakie kompetencje warto rozwijać w postcovidowym świecie?

Jakie kompetencje warto rozwijać w postcovidowym świecie?

Które kompetencje pomogą nam w lepszym zaadaptowaniu do zmieniającego się świata? Czego uczyć się, by roboty, sztuczna inteligencja i automatyzacja nie zabrały nam pracy? Co właśnie teraz warto rozwijać? Jednym z kluczowych aspektów tego, czy odnajdziemy się w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości jest to, jaki pakiet kompetencji obecnie posiadamy i które kompetencje zdecydujemy się rozwijać.

Poszukiwane kompetencje na rynku pracy

Mówi się, że COVID-19 zmienił wszystko. Jednak okazuje się, że po prostu przyśpieszył to, co i tak miało nastąpić. Dla przykładu World Economic Forum publikuje co kilka lat listę najbardziej pożądanych kompetencji na obecny rok oraz swoją prognozę na następne lata. Okazuje się, że ich przewidywania na 2020 rok mimo wybuchu pandemii były wyjątkowo trafne. Jak to możliwe?


Lista 15 najbardziej pożądanych kompetencji u pracowników w 2020 roku wg World Economic Forum. Czytaj więcej w raporcie „Nauka i Rozwój w Pracy i Życiu” dostępnym na stronie: https://seewidely.com/raport-nauka-rozwoj/

Istnieją kompetencje, które bez względu na dynamikę zmian otoczenia pozwolą każdemu łatwiej odnaleźć się i dostosować do nowych warunków. Jakie to kompetencje?

Od wielu lat w SeeWidely na bieżąco prowadzimy obserwacje, badania i analizy raportów ze świata i z Polski monitorując zapotrzebowanie na kompetencje zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Dzięki temu wiemy, które kompetencje warto zdobywać, zwłaszcza teraz, w nowym postcovidowym świecie – mówi Marcin P. Stopa, właściciel firmy SeeWidely.

Czego warto się uczyć w 2021 roku?

W 2021 roku i przez kolejne lata warto skoncentrować się na kompetencjach, które bezpośrednio wpływają na jakość współpracy, zarówno między pracownikami, jak i w relacji pracownik-klient. Łącząc to z kompetencją kreatywności tworzymy solidny grunt pod to, by nasza praca (bez względu na to czy za kolejne dekady będzie tak samo wyglądała) nie została zastąpiona przez automatyzację. Dzięki temu niezależnie od tego, co robimy i w jakim środowisku musimy się odnaleźć, z łatwością dostosujemy się do sytuacji i nawet do najbardziej zaskakującej rzeczywistości. Choć w wyniku pandemii proces automatyzacji zadań jeszcze bardziej przyspieszył, to trudno wymagać kompetencji miękkich od zautomatyzowanych systemów. Komunikacja, empatia, radzenie sobie ze stresem, kreatywność i elastyczność myślenia wpływają nie tylko na jakość naszej pracy z innymi, ale i na finalny produkt czy usługę.

Komunikacja

Nasze życie opiera się na kontaktach z innymi. Choć coraz częściej komunikujemy się za pomocą różnego rodzaju narzędzi (począwszy od e-maili, telefonów, komunikatorów, kończąc na wideorozmowach) wypierając spotkania bezpośrednie „twarzą w twarz”, to nie zmienia się nasza potrzeba, a nawet konieczność komunikacji. Coraz częściej mamy do czynienia z botami, a sposób, w jaki rozmawiamy z kimś oddalonym o 100 km zmienił się diametralnie. W związku z tym wszelkie spotkania online/offline i to, jak komunikujemy się odgrywa coraz większe znaczenie. Rozwijanie tej kompetencji pozwoli nam nie tylko lepiej być rozumianym oraz rozumieć innych, ale i usprawni współpracę, zwłaszcza gdy jest ona wykonywana zdalnie. Efektywna i skuteczna komunikacja (link: https://seewidely.com/courses/komunikacja-interpersonalna/) zawsze przynosi korzyści we wszystkich obszarach życia zawodowego i prywatnego.

Empatia

Dzięki empatii mamy większe szanse na nawiązanie porozumienia z innymi. To, w jaki sposób postrzegamy swoje zachowania i innych oraz jak na nie reagujemy jest kluczowe w relacjach międzyludzkich. Jest także niezwykle przydatna w sytuacjach kryzysowych czy niespodziewanych, ponieważ pozwala zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Na szczęście empatia (link: https://seewidely.com/lessons/empatia/) jest umiejętnością, a to oznacza, że można ją rozwijać.

Radzenie sobie ze stresem

To często niedoceniany obszar, który jest kluczowy i rzutuje na wszystkie aspekty naszego życia. Długotrwały stres nie tylko zmniejsza naszą produktywność w pracy, ale także negatywnie wpływa na stosunki ze znajomymi, bliskimi czy współpracownikami. Zaniedbania w tym obszarze mogą znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób serca czy nawet zgonu. W nowych lub nieznanych sytuacjach często wzrasta poziom stresu, dlatego tak ważne jest, by nauczyć się radzić sobie ze stresującymi sytuacjami (link: https://seewidely.com/courses/rownowaga-i-radzenie-sobie-ze-stresem/) i wiedzieć, co możemy zrobić, żeby zniwelować zarówno ilość złego stresu, jak i jego oddziaływanie na nas samych.

Kreatywność i elastyczność myślenia

Nowe i wymagające sytuacje stawiają nas często przed wyzwaniami, z którymi nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Stosowanie sprawdzających się w innych sytuacjach wzorców i zachowań nie zawsze w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem. Często wymaga to więc innego spojrzenia na problem i poszukania całkiem nowego rozwiązania. Dodatkowo wciąż kreatywność (link: https://seewidely.com/courses/kreatywnosc/) odróżnia nas od robotów i algorytmów, więc rozwijanie jej zwiększy także w przyszłości nasze szanse w konkurowaniu z nimi na rynku pracy.

Więcej kompetencji, które warto rozwijać znajdziesz w bezpłatnym raporcie „Nauka i Rozwój w Pracy i Życiu” dostępnym na stronie: https://seewidely.com/raport-nauka-rozwoj/

Jak rozwijać kompetencje?

Zdobywać kompetencje można na wiele sposobów, a obecnie możliwości jest co niemiara. Począwszy od tradycyjnych zajęć, książek czy szkoleń, kończąc na wirtualnych warsztatach, kursach online czy NanoLearningu (link: https://seewidely.com/blog/nanolearning-czyli-jak-zmienia-sie-sposob-w-jaki-sie-uczysz/). Ten ostatni powstał z myślą o właśnie tak dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie w natłoku zadań i informacji coraz trudniej znaleźć czas na naukę i rozwój.

Jeżeli chcesz samodzielnie sprawdzić, jak wygląda nauka z NanoLearningiem, to oddajemy w Twoje ręce 40 darmowych modłów dostępnych na SeeWidely.com. Natomiast dla firm i pracowników przygotowaliśmy Darmowy 2-miesięczny Program Rozwojowy SeeWidely. Więcej o nim dowiesz się na stronie: https://seewidely.com/darmowy-program-rozwojowy-dla-firm/

Autor : SeeWidely

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.