Lokal pod działalność? Gdzie najtaniej w regionie?

Lokal pod działalność? Gdzie najtaniej w regionie?

Ceny nieruchomości niekomercyjnych sięgają rekordowych wyników. Trochę inaczej klaruje się sytuacja na lokalnym rynku komercyjnym. Zakładasz działalność? Chcesz przenieść już działający biznes ? A może zastanawiasz się nad wynajęciem lokalu pod działalność i głowisz się nad tym jaką cenę podać. Redakcja Probiznes przeanalizowała ceny nieruchomości pod usługę w miastach naszego regionu.

Kryzys, ale wolnych lokali jakby trochę mało

Pierwszym zaskoczeniem jest ilość ofert na lokalnym rynku małopolski wschodniej. Jadąc przez miasta takie jak Nowy Sącz, Gorlice czy Tarnów co chwila możemy napotkać tabliczkę informującą nas o próbie wynajmu danego lokalu. Jeżeli jednak przeanalizujemy internetowe ogłoszenia z regionu to dostrzeżemy deficyt ofert konkretnych. Krótko mówiąc, ogłoszeń, na które rzeczywiście warto zwrócić uwagę jest kilka w mieście mniejszym lub kilkanaście w mieście średnim. Jeżeli szukamy nieruchomości na już, na pewno coś znajdziemy, jednak niejednokrotnie warto zwrócić uwagę na starą zasadę, a więc stosunek ceny do jakości oferowanego lokalu. Podczas selekcji zauważymy, że lokali np. pod gabinet specjalistyczny jest co najwyżej kilka, rzadko kiedy jest możliwość wynajmowania na godziny, a sprawa parkingu jest często pomijana lub po prostu go nie ma. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, aby nie podpisać umowy, którą po kilku dniach musielibyśmy rozwiązywać.

Ceny porównywalne, zróżnicowane, za wysokie ?

Przechodząc do sedna, a więc odpowiadając na pytanie : gdzie tanio? gdzie drogo?. Przeanalizowaliśmy ceny w pięciu miastach małopolski wschodniej tj. Brzesku, Gorlicach, Limanowej, Nowym Sączu i Tarnowie.
Nie jest zaskoczeniem, że podobny region to zbliżona średnia cen wynajmu lokali we wspomnianych miejscowościach. Na cenę zawsze wpływ mają: lokalizacja, sąsiedztwo, miejsca parkingowe, standard wykończenia, rozmiar czy rodzaj placówki. Listę tradycyjnie rozpoczyna stara zasada ekspertów ds. nieruchomości, a więc trzy rzeczy “lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja”. W przypadkach miast między 10 a 100 tysięcy mieszkańców ciężko mówić, o tym że tylko położenie się liczy. Wiele z tych miast można tak naprawdę przejechać samochodem w kilkanaście minut, więc inne argumenty także mają znaczenie. Dziwi więc fakt, że w niektórych miastach mamy tak duży “rozstrzał” i różnice cen za metr kwadratowy. Owszem, lepsze wykończenie, standard itp. może podnieść cenę o 20-30 procent, ale niekoniecznie o 200 czy 300 procent w stosunku do konkurencyjnej oferty.

Tak dla przykładu w Brzesku za metr lokalu usługowego możemy wydać miesięcznie 15 czy 16 złotych, ale znajdą się także lokale, gdzie zapłacić trzeba 60 czy 70 PLN. Standard owych nieruchomości wcale nie różni się aż tak bardzo, a ich odległość względem siebie to zaledwie 15 minut piechotą.
Nie inaczej sprawa ma się np. w Gorlicach, gdzie za m2 nieruchomości komercyjnej możemy zapłacić aż 100 zł, a najtańsze oferty zaczynają się już od 13 złotych za metr. Różnice są więc kolosalne, a ogłoszeniodawcy czekają zdaje się na osoby niezorientowane w lokalnych cenach.
Rynek limanowski niestety nie rozpieszcza nas mnogością ofert konkretnych. Można by powiedzieć, że to dobrze – może po prostu kryzys tej miejscowości nie dopadł. Tutaj pewnie wielu mieszańców Limanowej polemizowałoby. Ceny w tym mieście wahają się od 9 złotych (!) do nawet 50 – 60 złotych za m2.
W Nowym Sączu, ale więc mieście trochę większym od poprzednich, mamy także więcej ofert wynajmu. Podobnie jak u poprzedników wahania cen są dosyć spore. W mieście nad Dunajcem możemy znaleźć oferty równe 14 czy 20 zł za mkw., ale także oferty równe 60 czy 70 zł za ten sam metraż.
Na koniec miasto największe, a więc ok. stutysięczny Tarnów. Ceny w tym mieście bardziej oscylują wokół średniej, ale i tutaj nie brakuje różnic. Oferty rozpoczynają się od 25 zł za m2, a kończą na 50-60 zł. Możemy więc zauważyć tutaj działania rynku, a przecież to miasto o największej powierzchni.

Średnie ceny – czyli region trzyma cenę

W takim razie, gdzie wynająć lokal ? Gdzie warto inwestować ? Na te pytania pewnie bardziej odpowiedzi szukać należy w statystykach dotyczących kondycji ekonomicznej danej gminy. Średnie cen nieruchomości komercyjnych w regionie są niemal identyczne i oscylują w ok. kwoty 34 zł (netto) za mkw. powierzchni. Poniżej załączamy Państwu zestawienie średnich cen, przeanalizowanych przez naszą redakcję miast:

Brzesko

Cena najniższa 15 zł, cena najwyższa 70 zł
średnia cena : 34 zł

Gorlice

Cena najniższa 13 zł, cena najwyższa 100 zł
średnia cena : 35 zł

Limanowa

Cena najniższa 9 zł, cena najwyższa 50 zł
średnia 32 zł

Nowy Sącz

Cena najniższa 14 zł, cena najwyższa 71 zł
średnia 35 zł

Tarnów

Cena najniższa 25 zł, cena najwyższa 54 zł
średnia 36 zł.

Źródła

(na podstawie aktualnych ofert na poniższych portalach)

gratka.pl

olx.pl

nieruchomości-online.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.