Małe przedsiębiorstwa – czemu ich nie doceniamy

Małe przedsiębiorstwa – czemu ich nie doceniamy

Małe i średnie  przedsiębiorstwa działające w Polsce to wg danych GUS z ok. 2,15 mln podmiotów, które wg danych GUS za rok 2017: mają udział w PKB w wysokości: 49,1%.
W tej liczbie 87,5%, to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a w tej grupie, przytłaczająca liczba (98,7%) to mikroprzedsiębiorstwa.

Pomimo tak dużego udziału w PKB, traktowane są przez instytucje państwowe jako łatwe źródło pozyskiwania daniny dla fiskusa. Wiadomo małemu łatwiej odebrać.
W tym gąszczu przepisów nadmiernie zawiłych, niedostosowanych do zmian rynkowych w kraju i na świecie, małe przedsiębiorstwa są grupą, która jest najbardziej elastyczna na zmieniające się warunki w gospodarce.

Niestety jak wszystko, ten stan rzeczy również się zmienia. Od 2012 roku następuje tendencja odwrotna. Coraz więcej przedsiębiorstw zamyka swoją działalność, widać to najwyraźniej w handlu. Które nie wytrzymuje konkurencji z wielkimi korporacjami. 

Swoim działaniem, pomaga w tym również Państwo, nie stwarzając dogodnych warunków do prowadzenia małego biznesu.

Złe prawo, nadmierne podatki, stado bezkarnych  urzędników rządnych wyników, wpływają w sposób bardzo negatywny na  stan polskiej gospodarki.

Jak mały przedsiębiorca ma się bronić przed takim, wielopłaszczyznowym utrudnieniem w prowadzeniu swojego biznesu? Dlaczego dotąd nie wprowadzono odpowiedzialności urzędników za swoje czyny, doprowadzające w bardzo wielu przypadkach do upadku firm nawet do większych tragedii.

To Państwo, a dokładnie instytucje powołane przez do tego, powinny być tą ostoją i gwarancją poszanowania prawa dla wszystkich: małych i dużych.

Duże firmy, korporacje zawsze sobie poradzą, co najciekawsze to ci najwięksi mają największe ulgi i często są bezkarni. A przecież (wystarczy sprawdzić statystyki) produkują najmniej PKB i zatrudniają najmniej pracowników.

To małe i średnie przedsiębiorstwa noszą na swoich barkach koszty wszelkich nieodpowiedzialnych decyzji urzędników, przemian gospodarczych i ponadto muszą często  walczyć o przeżycie z zagrożeniami, które niesie brak ochrony przed błędami lub złą wolą tychże urzędników.

Szkoda, że małe i średnie przedsiębiorstwa, nie potrafią stworzyć skutecznego lobby lub organizacji, która broniłaby ich interesów, a tak naprawdę interesów większości Polaków.

Przecież to firmy, które są prowadzone przez zwykłych ludzi, mających pewne marzenia, które chcą zrealizować w tym skomplikowanym kraju, mają rodziny, które trzeba utrzymać, dają miejsca pracy i ciągle walczą z absurdami, które zapewnia im Państwo.

Są tacy sami jak każdy z nas, a jednak różnią od wielu ludzi, tym, że mimo przeszkód, bezkarności urzędników, braku ochrony Państwa, zazdrości sąsiadów, nadal chcą zmienić coś w swoim życiu i łudzą się, że zmienią coś na lepsze w tym kraju.

Do czasu, kiedyś w końcu granica cierpliwości pęknie, ludzie stracą chęć do zakładania firm, albo będą przechodzić do szarej strefy, która będzie się rozbudowywać.

A wtedy kogo będzie doić Państwo? Jest takie powiedzenie: lepiej jeść małą łyżeczką, a systematycznie, niż dużą a krótko. Ale kto na to patrzy, bo na pewno nie nasze władze.

Czy tutaj znowu wychodzi na jaw smutna prawda, że polskie władze z reguły w wielu aspektach polityki gospodarczej i nie tylko była krótkowzroczna i skupiała się na teraźniejszości, nie patrząc na to co będzie później? Oby tak nie było.

Autor tego tekstu, nie ma zamiaru zniechęcać do zakładania własnego biznesu i dążenia do czegoś lepszego. Trzeba próbować, wręcz należy to robić. Przecież wszyscy nie wygramy w Totolotka.

Marzenia, upór w dążeniu do celu, mimo wielu idiotyzmów  w tym kraju, to recepta na sukces i na życie które chcielibyśmy prowadzić dla siebie i naszych najbliższych.

Tak więc drogi czytelniku, jeżeli masz marzenia i obrałeś już cel do którego chcesz dążyć, to działaj. Życzymy powodzenia!

Netografia:

https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/ROSS-2020_30_06.pdf

                                                                                              Redakcja probiznes.biz.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.