Obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych

Obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych

Regulacje wprowadzone przez Polski Ład nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych. Jeżeli przedsiębiorca nie zastosuje się do tego obowiązku, może zostać on ukarany grzywną aż 5 tysięcy złotych. Czy w związku z tym wszyscy przedsiębiorcy zmuszeni są do posiadania terminali płatniczych? Czy istnieje alternatywa dla tej formy przyjmowania płatności bezgotówkowych?

Z dniem 1 stycznia 2022r zaczęła obowiązywać zmiana ustawy z 6 marca 2018r Prawo Przedsiębiorców (https://isap.sejm.gov.pl/) . Zmiany dotyczą obowiązku przyjmowania płatności bezgotówkowych za pomocą instrumentów płatniczych. W artykule 19a niniejszej ustawy można przeczytać:

“Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2021 r. poz 1907 i 1814).”

Synchronizacja terminala z kasą fiskalną

Ustęp 3 artykułu 19 wspomnianej ustawy stanowi, że w przypadku kiedy firma prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, musi połączyć taką kasę z terminalem płatniczym i umożliwić rejestrację wszystkich transakcji w Centralnym Repozytorium Kas.

Koszty terminalu płatniczego

Cytując portal Infor.pl :

Aktualnie na rynku najpowszechniej wykorzystywanym rozwiązaniem do obsługi płatności bezgotówkowych są terminale płatnicze. Jednak ich stosowanie, choć powszechne, nie należy do najtańszych.

– W przypadku mobilnych terminali suma prowizji wynosi od około 1,4% do 2% wartości każdej transakcji. Do tego należy doliczyć koszty dzierżawy urządzenia co miesiąc, a umowa podpisywana jest na minimum 12 miesięcy. – mówi Tomasz Chołast, współzałożyciel i członek zarządu zrzutka.pl. Nieco tańszym rozwiązaniem są terminale stacjonarne. Jednak w ramach kosztów należy uiścić m.in. miesięczną opłatę dzierżawy (średnio 50 zł). Następnie marżę agenta rozliczeniowego (wynosząca około 5 groszy przy każdej transakcji). Dalej to opłata interchange, którą pobierają banki (wynoszącą 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych). I wreszcie opłatę systemową pobieraną przez organizacje płatnicze VISA i MASTERCARD. W sumie miesięczny koszt utrzymania stacjonarnego terminala płatniczego to około 0,65% wartości transakcji plus koszty dzierżawy samego urządzenia. Umowę podpisuje się na minimum 12 miesięcy.

Oprócz wysokich kosztów korzystania z terminali płatniczych, trzeba także pamiętać, że niektóre terminale płatnicze nie mają możliwość połączenia w celu rejestracji wszystkich transakcji, z kasą rejestrującą online. W takim przypadku, przedsiębiorca zobligowany jest do szybkiej wymiany, jeszcze w tym roku, terminala płatniczego na własny koszt. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku naraża się na karę administracyjną w wysokości 5 tys. zł.

 

Karta wpłatnicza. Co to takiego?

Karta wpłatnicza  do złudzenia przypomina zwykłą kartę płatniczą, z tą różnicą, że możemy nią tylko przyjmować płatności. Dla przybliżenia zasady użytkowania, obejrzyj film: www.youtube.com

Produkt ten jako wynalazek z Polski, zadebiutował rok temu na globalnym rynku – pierwsza na świecie karta wpłatnicza zrzutka.pl. Aktualnie jest to najtańsze i najszybsze rozwiązanie. Odpowiedź na  obowiązek przyjmowania przez przedsiębiorców wpłat bezgotówkowych za pośrednictwem instrumentów płatniczych. Jednocześnie to najtańsza na rynku alternatywa dla instrumentów płatniczych, z których najpopularniejsze to terminale płatnicze.
– Koszty wydania, pierwszej na świecie, karty wpłatniczej zrzutka.pl oraz opłaty za korzystanie z niej przez pierwsze 6. miesięcy to zaledwie 29,94 zł plus koszty wysyłki, każdy kolejny miesiąc to jedynie 4,99 zł. Całość oferty zrzutka.pl, uzupełnia brak prowizji od płatności bezgotówkowych, obsługi transakcji oraz konieczności podpisywania długoterminowych umów. – mówi Tomasz Chołast, członek zarządu zrzutka.pl.

Nowy Ład a karta wpłatnicza.

Warto także dodać, że karta wpłatnicza spełnia wszystkie wymogi Nowego Ładu. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowaliby się  spełnić obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych za pośrednictwem portalu zrzutka.pl, wykorzystując do tego celu kartę wpłatniczą.  Tacy przedsiębiorcy nie będą mieli obowiązku wprowadzania zapisów artykułu  19a ust3. Dlatego, że dotyczy on tylko tych przedsiębiorców, którzy przyjmują płatność za pomocą terminali płatniczych.

Jak to działa?

Zasada działania karty wpłatniczej  jest na tyle prosta, że każdy użytkownik smartfona, powinien bez problemu sobie z nią poradzi. Wystarczy, zamówić kartę na www.kartawplatnicza.pl, która dotrze do adresata pocztą lub kurierem. Od tego momentu przedsiębiorca może już przyjmować wpłaty bezgotówkowe, gdyż karta jest od razu gotowa do użycia. Kiedy klient będzie chciał zapłacić za jakikolwiek produkt lub usługę, np. wymianę uszczelki w łazience, za zakupy w sklepie lub za nocleg w hotelu, wystarczy że zbliży smartfon do karty wpłatniczej zrzutka.pl.

Jedyny wymóg to konieczność posiadania w smartfonie funkcji NFC, dostępnej w znacznej większości telefonów. W przypadku jej braku, można alternatywnie odczytać smartfonem kod QR z karty.

W efekcie zbliżenia smartfona lub rozpoznania przez telefon kodu, następuje automatyczne przejście do wpłaty. Następnie można wybrać dogodną metodę płatności, np. BLIK, płatności błyskawiczne, kartą, etc. i można zrealizować wpłatę. Posiadacz karty wpłatniczej, czyli w tym przypadku przedsiębiorca, w dowolnej chwili może wypłacić otrzymane środki na swoje konto bankowe. Wypłaty, dzięki rozwiązaniom stosowanym przez operatora karty, tj. platformę zrzutka.pl, będą księgowane na docelowych rachunkach zwykle w ciągu kilku minut od ich zlecenia.

 

Żródło:
ksiegowosc.infor.pl

poradnikprzedsiebiorcy.pl

zrzutka.pl

Redakcja Probiznes

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.