Praca przy komputerze – sposoby na udany dzień!

Praca przy komputerze – sposoby na udany dzień!

Pracujesz przy komputerze? Oto proste sposoby na udany dzień pracy

Poranny i krótki spacer, witamina D, przemyślany plan zadań, a wszystko po dobrze przespanej nocy. To niektóre z najważniejszych zaleceń dla osób, które na co dzień pracują przy komputerze.

  • Praca przy komputerze potrafi być wyczerpująca i nużąca, dlatego ważne jest wypracowanie sposobów na regenerację
  • Dzień roboczy wcale nie musi stawać się synonimem chronicznego wyczerpania i wyczekiwania weekendu
  • Porządek na biurku, dbanie o własne ciało, lepsza organizacja pracy – to kilka z rzeczy, jakie możemy zrobić, by czuć się lepiej

Chaos na biurku może skutecznie utrudnić koncentrację na pracy. O ile w przestrzeni biurowej łatwiej jest utrzymać porządek, o tyle w domu, podczas pracy zdalnej, może to wyglądać różnie.

Według raportu o rynku pracy w IT w 2021 r., przygotowanego przez No Fluff Jobs, o 260 proc. wzrosła liczba publikowanych ofert pracy zdalnej w porównaniu do 2020 r. Trend pracy w trybie home office wykracza także poza branżę IT i jeśli znajdujemy się w grupie pracującej w taki sposób, warto zadbać o miejsce wykonywania służbowych obowiązków w domu.

Czyste biurko ułatwi skupienie uwagi na ekranie, a przy okazji zapobiegnie nieszczęśliwym wypadkom w postaci rozlanej kawy. To czas, aby przejrzeć wszelkie dokumenty, notesy i inne drobiazgi. Ale uwaga na pułapkę: chowanie do szuflad wszystkiego “jak leci” to tylko odwlekanie problemu, aż w końcu trzeba będzie posprzątać już nie tylko blat, ale i wszystkie schowki.

Zadbaj o potrzeby ciała

Wysypianie się to podstawa dobrego funkcjonowania. Sleep Foundation, amerykańska organizacja, która zajmuje się badaniami nad snem, rekomenduje 7-9 godzin nieprzerwanego snu dla dorosłych w wieku 18-64 lata. Warto również wybrać się na poranny, krótki spacer, który z pewnością podziała pobudzająco.

Przed rozpoczęciem pracy zadbajmy o zapas wody pod ręką – w tym celu możemy kupić szklaną butelkę o pojemności przynajmniej litra. Szybko przekonamy się, że sięgamy po wodę częściej niż wcześniej i z pewnością zauważymy pozytywne zmiany.

O jedzeniu warto zaś pomyśleć z wyprzedzeniem. Możemy przygotować posiłki na kilka dni, poporcjować i zamrozić albo schować do lodówki – to oszczędzi czas po pracy i zapobiegnie pokusie zjedzenia czegoś “na szybko”, co niekoniecznie będzie wartościowe. W trakcie pracy sięgajmy po orzechy, świeże warzywa z hummusem, suszone owoce albo batony proteinowe. To odżywcze przekąski, które pozwolą zapomnieć o głodzie aż do obiadu, dzięki czemu w pełni skoncentrujemy się na pracy.

Lepsza organizacja pracy

Nawał obowiązków w połączeniu ze słabą organizacją pracy to dobry przepis na szybkie wyczerpanie, a w najgorszym wypadku wypalenie zawodowe. Poświęćmy czas na to, aby przyjrzeć się swojemu trybowi pracy i liczbie wykonywanych zadań. Czy możemy coś oddelegować? Warto zadać sobie to pytanie, bo zbyt duża liczba obowiązków szybko doprowadzi do wyczerpania. Czasami wydaje się, że sami zrobimy coś najlepiej, aż w końcu okazuje się, że na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za zbyt wiele zadań. Wobec tego, w przypadku naszej nieobecności, nie ma nikogo, kto będzie w stanie przejąć temat. Bycie niezastąpionym wbrew pozorom niekoniecznie jest korzystne.

Po selekcji obowiązków stwórzmy listę zadań, która będziemy mieć pod ręką. Odhaczanie kolejnych punktów działa motywująco, a także pozwala zorientować się w czasie, jakiego potrzebujemy na wykonanie danego zadania. Dzięki temu planowanie przyszłych projektów będzie łatwiejsze, a efektywność pracy wzrośnie.

Zrób sobie przerwę

Pamiętajmy też o przerwach. Praca przy komputerze jest wyczerpująca nie tylko z uwagi na wymuszoną postawę, ale też przez wielogodzinne wpatrywanie się w ekran. Na każdą przepracowaną godzinę pracy przysługuje 5 minut przerwy. Warto wstać, przejść się do innego pomieszczenia albo do okna i popatrzeć chwilę na oddalone obiekty na zewnątrz. Cyfrowe zmęczenie wzroku wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami w postaci zaczerwienionych, suchych i piekących oczu. Aby temu zapobiec, przerwy od ekranu są niezbędne.

Człowiek funkcjonujący przez dłuższy czas w umiarkowanych uciążliwościach może się do nich przyzwyczaić. Przedłużające się pogorszone samopoczucie zaczyna traktować jak normę, co w późniejszym czasie utrudnia dojście do przyczyny takiego stanu. Jeśli nie odczuwamy pozytywnych zmian, mimo że dbamy o higienę snu, odżywianie i aktywność fizyczną, to nadchodzi odpowiedni moment na wykonanie badań. Podstawowa morfologia i oznaczenie poziomu witaminy D to dwa tematy, o które warto zapytać lekarza.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/technologieProbiznes – wspieramy lokalny biznes !

 


 

#praca zdalna #zdrowie #praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *