Rząd znów “miesza” w systemie podatkowym

Rząd znów “miesza” w systemie podatkowym

Wczoraj (24.03.2022 r.) rząd zaproponował szereg zmian w systemie podatkowym, m. in. obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. dla podatników na skali podatkowej oraz wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Zlikwidowana ma zostać tzw. ulga dla klasy średniej.

Od kiedy i dla kogo ?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez resort finansów zmiany mają wejść w życie 1-go lipca. Rząd proponuje obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc. w progu podatkowym 120 tys. zł. Rozwiązanie to dotyczy podatników na skali podatkowej: emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców. Jak wyliczają rządzący, ma to dotyczyć 25 mln podatników.

Rząd chce wprowadzić też preferencje przy składce zdrowotnej.

To rozwiązanie skierowane jest do przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Będą oni mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku). W sumie zmiana dotyczy 1,4 mln podatników” – napisano w komunikacie.

Zlikwidowana ma zostać także tzw. ulga dla klasy średniej. Resort finansów zaznacza jednak, że osoby dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, będą mogły rozliczyć podatek za 2022 r. na wcześniejszych zasadach (z tzw. ulgą dla klasy średniej).

Resort finansów podkreśla, że proponowane zmiany nie dotkną samorządów lokalnych – JST mają otrzymać rekompensatę polegającą na zwiększeniu subwencji rozwojowej lub uzupełnieniu subwencji ogólnej.

Według Ministerstwa Finansów na wszystkich proponowanych zmianach zyskuje względem stanu obecnego blisko 13 mln podatników. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie. Zmiany dotyczą 25 mln podatników.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że w konsekwencji zmian podatkowych deficyt budżetowy może wzrosnąć o 0,5 pkt. proc.

Konsultacje projektu mają trwać od 24 marca do 2 kwietnia 2022 r. MF chce, aby projekt został przyjęty przez Radę Ministrów w połowie kwietnia. Planowane wejście w życie rozwiązań to 1 lipca 2022 r.

Niewątpliwie pozytywem mogą okazać się zmiany przy rozliczaniu tzw. składki zdrowotnej. Wielu przedsiębiorców narzekało na tą formę opodatkowania. Pytanie tylko czy nie można było zrobić tego od początku ? Oby tylko finalnie nie zakończyło się jak w starym powiedzeniu :
Trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu” 

Źródło: biznes.pap.pl/

Probiznes – wspieramy lokalny biznes !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *