Psychologiczne, anglojęzyczne gry online – jakie wybrać ?

Psychologiczne, anglojęzyczne gry online – jakie wybrać ?

Istnieje tysiące gier w wersji online. Część z nich używamy podczas rekreacji, część dla zabicia czasu, a inne mogą być wynikiem np. chęci sprawdzenia się czy rywalizacji. W Internecie możemy napotkać na niezliczone ilości gier i testów psychologicznych. Często są to quizy, łamigłówki czy psychozabawy – mające pomóc nam w odpowiedzi na pytanie: jacy jesteśmy i co z tym faktem zrobić ? Rzecz jasna, do wyników tego typu psychotestów należy podejść z dystansem. W zasobach sieciowych możemy znaleźć łamigłówki z logicznym rozumowaniem, quizy dotyczące naszej osobowości, zadania wspomagające koncentrację oraz sprawdzające naszą uwagę. Dr Chistopher Heffner z Uniwersytetu w Maryland zestawił najlepsze gry online, które (jego zdaniem) nie zaszkodzą, a pomogą w analizie własnej psychiki. Poniżej kilka przykładów przedstawionych przez naukowca. 

BBC Science: ludzkie ciało i umysł

British Broadcasting Corporation ma wkład w tworzenie różnego rodzaju zabaw i gier psychologicznych. Autorzy na głównej stronie informują nas o celu i metodyce każdego z quizów oraz prawdopodobny czas potrzebny na rozgrywkę. Mamy możliwość sprawdzić swoje cechy osobowości, odkryć talenty muzyczne, a także poddać się złudzeniom wykorzystywanym w ramach badania naszej percepcji. Warto podkreślić, że BBC często aktualizuje swoje gry. 

National Geographic – Pułapki umysłu

Seria nie tylko gier, ale także filmów psychologicznych opracowanych przez kolejny kanał telewizyjny. Na towarzyszącej programowi stronie internetowej możemy przeanalizować główne zagadki psychologiczne dotyczące mózgu. Wszystkie zagadnienia w quizach odpowiadają tym przedstawionym w telewizyjnej serii. 

Neuroscience for Kids. Efekt Stroopa

Strona internetowa “Neuroscience for Kids” zawiera testy, które są zabawą nie tylko dla dzieci. Przykładem takiego quizu jest np. Efekt Stroopa, czyli demonstracja czasu reakcji w poszczególnym zadaniu. Przykładem jest określanie koloru tekstu. Gdy kolor tekstu i tekst nie są zgodne (np. słowo „zielony” wydrukowane niebieską czcionką, lub „czerwony” wydrukowane na zielono) człowiek poproszony o określenie koloru tekstu zrobi to wolniej i z większym prawdopodobieństwem błędu, niż gdyby tekst i jego kolor były zgodne (np. słowo „żółty” wydrukowane żółtą czcionką).

Fundacja Annenberg – cuda rozwoju

Ta strona internetowa, będąca zarówno grą, jak i narzędziem edukacyjnym, stworzona na potrzeby serii filmów Discovering Psychology. To świetny sposób dla każdego, od szkoły średniej po studia (i nie tylko), aby uzyskać wgląd w proces rozwoju wraz z angażującymi filmami i zajęciami.

Tydzień Psychologiczny od Discovery Channel

Ta strona internetowa obsługuje filmy Discovery Channel dotyczące „Tygodnia Psychologii” i zawiera zarówno filmy, jak i kolekcję autotestów i quizów. Możesz odkrywać mity o chorobach psychicznych, niezwykłe fobie i uzależnienia, dynamikę relacji i umiejętności radzenia sobie, żeby wymienić tylko kilka. Strona zawiera również przydatne linki do materiałów edukacyjnych na temat zdrowia psychicznego.

Hazar Perception Test -Testy percepcji wideo

Nie będziemy tutaj “spoilerować”, mówiąc, co mierzą te testy, ale wystarczy powiedzieć, że oceniają Twoje zdolności wizualne w sposób, który Cię zaskoczy. Jeśli masz zamiar zdawać prawo jazdy to taki sprawdzian na pewno Ci się przyda. Zdolności poznawcze są bardzo istotne przy poruszaniu się pojazdem. 

PsychNet-UK

Nie są to może testy spełniające tzw. dobroć psychometryczną, ale są ciekawe i obejmują szeroki zakres tematów. Wśród nich jest słynna „Eliza”, wczesna terapeutka generowana komputerowo. Uważaj, aby nie klikać linków do reklam, a będziesz się śmiać z niektórych pytań, które znajdziesz.

Bryn Mawr – Serendip Studio

Produkcja Bryn Mawr, Serendip to obszerne źródło psychologii z wieloma cennymi sekcjami, które nauczą Cię podstaw psychologii. Mamy do dyspozycji np. dylemat więźnia, klasyczny eksperyment z psychologii społecznej, który stawia Cię przeciwko komuś innemu (w tym przypadku partnerowi online), zaprojektowanym w celu przetestowania warunków, w jakich ludzie współpracują lub rywalizują.

Poradniki psychologiczne – Hanover College 

Witryna jest stale aktualizowana. Możesz podejrzeć, w które gry chcesz zagrać. Niektóre linki prowadzą do eksperymentów, a inne do samouczków. Ponieważ ta strona internetowa została stworzona dla laboratorium poznawczego, nie jest tak przyjazna dla przeciętnego użytkownika. Jeśli jednak uczysz psychologii na poziomie uczelni, znajdziesz kilka świetnych pomysłów na prezentacje w klasie, które możesz przeprowadzić ze swoimi studentami.

To tylko część propozycji dotyczących darmowych testów psychologicznych. W najbliższym czasie postaramy się opracować polską grupę wartościowych psychozabaw i quizów. 

psychologgorlice.pl 

Netografia :

https://www.psychologytoday.com/us/blog/fulfillment-any-age/201206/the-13-top-online-psychology-games

http://faculty.washington.edu/chudler/words.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.