Rynek nieruchomości : pustostan w regionie

Rynek nieruchomości : pustostan w regionie

Brak zdolności kredytowej, rosnące ceny i inne zmienne zmuszają Polaków do odłożenia planów o własnościowym m. Rynek najmu rozgrzany do czerwoności ora równie rozgrzane głowy wynajmujących. Pomimo takich problemów w Polsce wciąż mamy niemal 2 miliony pustych mieszkać, na co wskazał ostatni spis powszechny. Jak to możliwe i dlaczego zdobycie mieszkania w Polsce wcale nie powinno należeć do trudnych zadań ?

Ponad 10 procent nieruchomości w kraju stoi puste

W Polsce jest ok. 1,8 mln pustych mieszkań, tak przynajmniej wskazują dane GUS. A to daje ponad 12 proc. wszystkich lokali mieszkalnych w kraju. Brzmi to dość przerażająco – w kraju, w którym ludzie mają coraz większy problem z kupieniem lokum tyle mieszkań się marnuje?

Okazuje się, że według OECD udział pustostanów w ogólnej liczbie mieszkań w polskich terenach miejskich nie jest bardzo duży i utrzymuje się na poziomie poniżej 10 proc. To porównywalny wynik np. do tego niemieckiego. Znacznie więcej miejskich pustostanów jest na przykład w Czechach, USA czy Australii. Najgorzej pod tym względem jest w Grecji, Hiszpanii czy Rumunii.

Źródło: OECD

Dużo więcej mamy pustostanów na terenach wiejskich. Choć i tak nasza sytuacja jest tu lepsza niż w Czechach, gdzie odsetek takich pustych mieszkań dobija tam do 25 proc.

Jak to wygląda w naszym regionie ? Małopolska na czele

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w minionym roku poszczególne części Polski cechowały się następującym odsetkiem pustych lokali i domów (mieszkań): 

W skali całej Polski, ubiegłoroczny spis powszechny wykazał 15,34 miliona mieszkań. Około 12,1% z nich było pustych, co daje wynik na poziomie 1,86 mln. Na podstawie danych GUS z końca 2020 r. wiemy również, że szacunkowa liczba pustostanów zarządzanych przez gminy (jako mieszkania komunalne i socjalne) wynosi ok. 64 000. Przeważająca część pustostanów to zatem lokale i domy należące do osób prywatnych. Dużą grupę pustostanów mogą stanowić starsze i słabo zlokalizowane domy.

Niestety, na czele wśród regionów znajduje się Małopolska. W naszym wojewódzkie może być aż 15 procent pustych lokali i domów (mieszkań).

Źródło: GUS / RynekPierwotny

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.