Sposób na kryzys mieszkaniowy ? Czym jest program SiM ?

Sposób na kryzys mieszkaniowy ? Czym jest program SiM ?

Zwykło się mawiać, że jeżeli państwo się za coś bierze to na pewno będzie to droższe i gorszej jakości. Znamy sytuację mieszkaniową i warunki na rynku nieruchomości w Polsce. Obecna władza chce to jednak zmienić, obiecując, że w naszym regionie wybudowanych zostanie ponad 700 nowych mieszkań. Jak podaje www.gov.pl W ostatnich dniach w Brzesku, w obecności wicepremiera Jarosława Gowina, podpisano akt notarialny spółki SIM Małopolska. Uczestnicy zobowiązali się do budowy mieszkań w ramach programu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ile mieszkań i gdzie ?

Na rządowych planach znajduje się budowa 720 mieszkań o średnim metrażu 50 metrów kwadratowych. W planach zabudowy wielorodzinnej są mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe. Mieszkania te, przeznaczone są na wynajem dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, ale posiadają zdolność czynszową. To mieszkania dla rodzin o średnich dochodach, których nie stać na zakup lub wynajem mieszkania na rynku komercyjnym.

Cieszy nas, jako przedstawicieli rządu, że rozwiązania w zakresie budownictwa społecznego wprowadzone na początku tego roku, spotkały się z tak dobrym odbiorem włodarzy gmin. Pokazuje to także, że formuła społecznego budownictwa czynszowego to właściwy kierunek polityki mieszkaniowej państwa

– wiceminister Anna Kornecka

Lokale będą wybudowane na gruntach należących do wspólników SIM Małopolska, czyli gmin: Brzesko, Borzęcin, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Gorlice, Korzenna, Miechów, Rabka-Zdrój, Ryglice, Stary Sącz, Trzciana, Tuchów, Wieliczka, Wierzchosławice, Zakliczyn.
Według rządzących : “Inwestycja jest zabezpieczona finansowo – ma zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom na szybką realizację projektów mieszkaniowych. Gminy przystępujące do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej”.

Czym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa ?

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli SIM, to podmiot realizujący budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszu. Od 2022 roku po spłacie kredytu zaciągniętego przez SIM na budowę mieszkań, najemca będzie mógł ubiegać się o własność mieszkania lub skorzystać z tzw. wakacji czynszowych, czyli rozliczyć wpłaconą partycypację w czynszu (dzięki temu najemca będzie płacił niższy, nawet o 20% czynsz).

Jak tego typu inicjatywa wpłynie na lokalny rynek mieszkaniowy ? Czy spowoduje obniżkę cen nieruchomości ? O tym być może dowiemy się niebawem. Uprzywilejowanie jakiejkolwiek grupy społecznej nigdy w historii nie kończyło się pozytywnie, do tego dochodzi kwestia jakości wykonanej pracy. Być może o wiele lepszym rozwiązaniem byłaby inne polityka państwa wobec prywatnych inwestorów, a także zmiana dotychczasowej polityki gospodarczej opartej o wsparcie dla niepracujących lub wielkich korporacji.

Probiznes – wspieramy lokalny biznes !

Źródło :

https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/w-malopolsce-powstanie-720-mieszkan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.