System Diagnozy Psychofizjologicznej – polski wynalazek firmy GPE Psychotronics

System Diagnozy Psychofizjologicznej – polski wynalazek firmy GPE Psychotronics

Z zachwytem obserwujemy stały postęp w dziedzinie diagnostyki medycznej, głównie dzięki odkryciom naukowym, ale i za sprawą wprowadzania nowoczesnej aparatury. Wykorzystanie nowych technologii oraz sztucznej inteligencji w medycynie i farmaceutyce jest już dziś czymś powszechnym. Diagnoza bez wizyty u lekarza, telemedycyna, algorytmy AI zamiast eksperymentów medycznych, elektroceutyka i wiele innych odkryć powoli zakorzenia się w służbie zdrowia krajów rozwiniętych. Pytanie brzmi: czy w świecie tylu odkryć, równie szybko rozwija się dziedzina diagnozy i badań psychologicznych ? Niewątpliwie sama psychologia bierze czynny udział przy współtworzeniu wielu nowinek technicznych, chociażby od strony analizy ludzkich zachowań. Niewiele jest jednak przedsięwzięć mających na celu unowocześnienie lub zastąpienie stosowania od dekad tych samych praktyk w samych badaniach psychologiczny. 

Dla praktyków, jak i dla osób badanych świetnie znane są arkusze narzędzi badawczych typu “papier-ołówek”. Oczywiście mają one często wysoką wartość diagnostyczną, a faktem to potwierdzającym jest ich stosowanie od wielu dekad. Wiele z tych metod zostały zaadaptowane i przełożone na wersję elektroniczną, komputerową – jednak w dalszym ciągu są to te same dobre, lecz stare narzędzia. Badania inteligencji ogólnej, badania funkcji procesów poznawczych, analiza osobowości i temperamentu, zdolności psychomotorycznych – wszystko to, często trwające sumarycznie badania nawet kilka godzin. Działania dla badanego uciążliwe, dla diagnosty monotonne. Rynek w tym zakresie przez lata stał w miejscu, do teraz. Z nowych narzędzi (ale działających już od pewnego czasu) warto podkreślić Wiedeński System Testów (WST), a więc połączenie sprawdzonych testów z nowatorskimi rozwiązaniami, służących chociażby w diagnostyce neuropsychologicznej czy psychologii transportu. Sprawność i efektywność to niewątpliwie zaleta zastosowania WST. Jednak jest to wynalazek austriacki. Co w takim razie z polskimi ?

Kilka miesięcy temu na polskim rynku pojawił się ambitny konkurent wobec WST, wyprodukowany przez polską firmę Psychotronics. SDP- System- bo o nim mowa, to zintegrowany system pomiaru zmiennych psychologicznych i psychofizjologicznych. Już z pierwszej informacji możemy wyczytać, że będzie on aparaturą o szerokim zastosowaniu, wykraczającym poza badania psychologiczne. Sam producent podkreśla, że oferta skierowanajest także do lekarzy czy innych specjalistów, którym niezbędna jest całościowa ocena funkcjonowania człowieka. Owa “całościowość” jest tutaj dużą zaletą. Dzięki tego typu aparaturze dotychczasowa diagnoza za pomocą narzędzi psychologicznych może zostać znacznie skrócona (np. z 1.5 godz do 15-20 min.). Innowacyjność urządzenia generuje nam dodatkowe zalety, a więc: możliwość wielokrotnego zastosowania równoległych testów, mobilność urządzenia, testy typu “culture free“, nieograniczony system rozbudowy narzędzi testowych. 

Wielki plus, że polscy producenci również dodają swoją cegiełkę w celu wprowadzenia nowoczesnych technologii w dziedzinie psychologii. Na pewno szerokie zastosowanie i szybkość badania za pomocą SDP-System będą wpływać na rozwój tej dziedziny wiedzy. Kolejną zaletą jest również cena, która jawi się jako bardzo konkurencyjna wobec aparatury zagranicznych producentów. Rzecz jasna, to dopiero pierwsze kroki SDP- System. Ze wstępnej analizy w praktyce, można już dostrzec kilka niewielkich błędów, które w przyszłości producent będzie musiał poprawić. To m.in. toporność wizualna urządzenia, niedociągnięcia samej aplikacji (niewystarczająca adaptacja do przepisów dot. badań psychologicznych) czy mała ilość baterii do badania poziomu umysłowego. Bardzo dużym plusem jest natomiast moduł czujników parametrów psychologicznych – pozwalający na rozszerzenie obserwacji o rzeczy dotąd niełączone w procesie diagnostycznym. Ze swojej strony przetestowałem i zachęcam specjalistów w dziedzinie psychologii, pedagogiki i medycyny – do zapoznania się urządzeniem SDP – System. Proces badania i diagnozy nie może stracić na wartości, ale w tych czasach musi zostać skrócony do minimum. 

Wynalazca SDP- System, dr Wojciech Korchut, tak wypowiada się na temat urządzenia na łamach polskiego radia:

Jest to opatentowany wynalazek polskich naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz GPE Psychotronics z Tychów. – Większość obszarów psychologicznych, które bada się w gabinetach psychologów jest skupiona w tym jednym urządzeniu (…) Przy jego użyciu diagnozujemy zarówno funkcje poznawcze, jak i sferę motoryczną, osobowościową oraz emocje i temperament. Możemy też dowolnie kreować i konstruować wywiady badawcze” 

Interesuje Cię nowoczesna diagnostyka psychofizjologiczna? Jesteś psychologiem, lekarzem, farmakologiem, nauczycielem, pedagogiem lub może pracujesz w sporcie lub marketingu ? SDP-System jest właśnie dla Ciebie !  Zapraszamy  do kontaktu na stronie www.sdp-system.pl

Netografia :

http://www.sdp-system.pl

https://www.polskieradio.pl/10/5366/Artykul/2667798,Polipsychograf-To-duzo-wiecej-niz-papierowy-test-psychologiczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *