Zakup i dowóz ziemi? To będzie Cię drogo kosztować…

Zakup i dowóz ziemi? To będzie Cię drogo kosztować…

Niektórzy z ekspertów mówią, że nadal jesteśmy w “nieruchomościowej bańce” lub jak kto woli na szczycie cenowej górki. Chodzi oczywiście o koszty związane z zakupem nieruchomości, a w tym także gruntów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że już zakupiony grunt trzeba czasem wyrównać, a co za tym idzie dowieźć ziemi. Coś co kiedyś wiązało się zaledwie z kosztami transportu, dziś okazuje się niezwykle cennym towarem…

Nie tylko ceny nieruchomości

Ceny działek w naszym regionie zależą oczywiście od lokalizacji, kształtu, zaopatrzenia w media, kwalifikacji itd. Koszty ziemi, którą np. chcielibyśmy wyrównać nasz teren również zależy od ceny transportu, jakości gleby z której zapierana jest do nas ziemia itp.
Biorąc na tapet towar, który występuje w naszym regionie w dużych ilościach, a więc ziemię brunatną – to można stwierdzić, że cena się “waha”. Koszt dobrej jakości ziemi to cena między 200, a nawet 900 zł za wywrotkę. Będąc bardziej precyzyjnym możemy mówić tutaj o cenie za kubik (m3). Posługując się taką miarę musimy zapłacić w regionie od 20 do 50 zł (przyp. w Polsce znajdziemy również ceny wyższe).

Cena to tylko częściowy problem

Rzecz jasna dany towar kosztuje tyle, ile ktoś zapłaci. Problem jest jednak dostępność, możliwości zakupu ziemi. Ogłoszeń w sezonie jest jak na lekarstwo lub dana osoba deklaruje sprzedaż ziemi bez dowozu (gdzie jest to lwia część kosztów).
Pytanie co z tym fantem zrobić? Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest uzbrojenie się w cierpliwość. Wysokie ceny ziemi oraz jej deficyt na rynku jest prawdopodobnie skorelowany z tzw. “bańką na nieruchomościach”.
Poniżej kilka dostępnych ogłoszeń (02.11.2021 r.) :

https://www.olx.pl/nowy-sacz/q-ziemia/

https://www.olx.pl/gorlice/q-ziemia-z/

https://sprzedajemy.pl/ziemia-czarnoziem-kompostowa-ogrodowa-limanowa-zegocina-2-a1d299-nr58524686

Probiznes – wspieramy lokalny biznes !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.