ZDECYDUJ MĄDRZE – ogrzewaj dom pompą ciepła produkując własną energią elektryczną

Czy można mieć własne źródło energii? Tego można się dowiedzieć, czytając poniższy artykuł. Redakcja Probiznes zaprasza do lektury.

Właściwy wybór

Wielu inwestorów stoi przed dylematem wyboru odpowiedniego źródła ciepła do nowo lub termomodernizowanego budynku. Dla osób ceniących wygodę i pełną automatykę często wybór pozostaje pomiędzy energią elektryczna a energią z gazu ziemnego lub płynnego. Niestety decydując się na energię z gazu nie podczas eksploatacji kotła gazowego zawsze będziemy zmuszeni kupować gaz od dostawczy i akceptowanie zamian związanych z ich ceną. Wybierając elektryczne źródło ciepła mamy możliwość uniezależnić się od dostawców energii poprzez zamontowanie własnej elektrowni fotowoltaicznej . Wzrost zainteresowania energia słoneczna w Polsce w 2020 roku pozwolił na inne spojrzenie na możliwość zagospodarowania energii elektrycznej do ogrzewania gospodarstw domowych, mieszkań, biur, hal produkcyjnych i magazynowych.

 

Efektywność

Niezwykle istotne na wybór przyszłego źródła ciepła pozyskiwanego przy użyciu energii elektrycznej jest jego efektywność czyli stosunek zaangażowanej w wytworzenie ciepła energii elektrycznej do wyprodukowanej przez urządzenie energii cieplnej. Najwyższymi współczynnikami efektywności ( COP ) mogą poszczycić się wysokiej klasy pompy ciepła, które przez wykorzystanie układów termodynamicznych są w stanie dostarczyć odpowiednią ilość energii cieplnej do ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Niezwykle przydatną funkcją pompy ciepła jest również możliwość chłodzenia pomieszczeń poprzez zastosowanie odpowiednich odbiorników ciepła/chłodu. Rodzaj i typ pompy ciepła należy odpowiednio dobrać  dla obciążenia cieplnego, oraz parametrów zasilania obiektu, będzie to miało wpływ na późniejszą eksploatację urządzenia a co za tym idzie komfort użytkowania oraz koszty związane z ogrzewaniem.

Powietrze bez zanieczyszczeń

Kolejnym elementem mającym wpływ na koszty ogrzewania jest wentylacja. Wymiana powietrza poprzez wentylację grawitacyjną jest mało efektywna, kosztowna i nie pozwala na izolację od smogu, który w wielu regionach Polski jest bardzo uciążliwy. Dostępne są dane które pokazuję przekroczenie norm nawet o 700 % w okresach zimowych. Rozwiązaniem dla powyższych problemów jest mechaniczna wymiana powietrza z odzyskiem ciepła przy pomocy rekuperatora które już od przyszłego – 2021 roku będą projektowane niemal w każdym domu. Niezmiernie ważnym argumentem przemawiającym ze montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest fakt iż obniża ona koszty ogrania domu nawet o 20%.

 

Odpowiedni dobór

Optymalny dobór mocy systemu fotowoltaicznego, oszacowanie obciążenia cieplnego budynku oraz dobór odpowiedniej pompy ciepła może spowodować obniżenia kosztów eksploatacji budynku aż o 80 % a zatem – dom 150 m2 dla 4 osobowej rodziny,  zbudowany według najnowszych norm budowlanych które zaczną obowiązywać od 2021 roku przy ogrzewaniu podłogowym, zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz odpowiednio dobranej pompy ciepła zużyje rocznie między 2 a 3  mWh energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i ciepłej wody użytkowej. Zakup takiej ilości energii elektrycznej od zakładu energetycznego to koszt 1200-1800 zł . Montaż instalacji fotowoltaicznej o odpowiedniej mocy obniży te opłaty do 80%.

Podsumowanie

DOBÓR ODPOWIEDNICH URZĄDZEŃ ZLEĆ SPECJALISTOM Z BRANŻY OZE – firmie EKOSOLARTECH!

www.ekosolartech.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *